Používáte kurkumu na něco jiného než jen vaření a víte v čem je tak úžasná?

Kurkuma pochází z Indie a já známá už po tisíce let. Říká se jí také indický šafrán. Jedná se o oddenek kurkumovníku dlouhého (Curcuma longa). Má protizánětlivé účinky, působí rovněž jako přírodní antivirotikum antibiotikum. Její hlavní složkou je kurkumin, který je zodpovědný za protizánětlivý účinek a podporu imunity. Má tedy protizánětlivé, antioxidační, detoxikační a protirakovinné účinky. Takže vlastně může léčit i takové nemoci jako je například lupénka –  užívá se vnitřně i zevně v podobě zábalu. Zábal z ní se osvědčil i u artrózy. :)

Využívá v léčbě poruch trávicího ústrojí, je dobrá na žaludek a na žlučník. Podporuje metabolické procesy a tvorbu trávicích enzymů i žluči, pomáhá při zánětech žaludku a žlučníkových kamenech, hodí se i při vředech žaludku a dvanácterníku, autoimunitních chorobách a zánětech střev. Přispívá i ke správné funkci jater. Kurkuma pomáhá při bolesti – při kolikách a bolestivé menstruaci nebo také při bolesti zubů. Uf, je toho tolik, že se určitě divíte, pokuď jste tyto informace ještě nevěděli.

Při nachlazení a virózách bývá rovněž skvělým pomocníkem společně se zázvorem. Prohřívá organismus, ničí viry a bakterie, podporuje správnou funkci imunitního systému, zrychluje krevní oběh a snižuje hladinu krevního cukru i cholesterolu. Osvědčuje se také v prevenci proti rakovině či v raném stádiu onkologického onemocnění. A pokud chcete zhubnout, kurkuma hubnutí jen podpoří!

Věděli jste taky to, že necelých 30 gramů kurkumy obsahuje 26 % doporučené denní dávky (DDD) manganu a 16 % DDD železa? Obsahuje taktéž vlákninu, draslík, vitamín B6, hořčík a vitamín C 

Je spousta možností, jak kurkumu využít, tak vám jich tady pár napíšu.

Věděli jste, že kurkuma v kombinaci s dalším kořením působí intenzivněji? Kurkuma v kombinaci s dalšími druhy koření chutná skvěle, ale také pomáhá. Zkuste kurkumu se zázvorem nebo s pepřem! Kurkuma také bývá součástí mnoha kořenících směsí, jako je například kari. Patří mezi významné prostředky ájurvédské medicíny a uplatňuje se v indické kuchyni a při přípravě tradičních indických pokrmů.

Kurkuma nebo kari koření zbarvuje pokrm do žluta nebo do oranžova. Nejčastěji se používá s rýží, ta dostane zlatý nádech. Jen tedy budete mít zbarvené do žluta talíře i pánvičku... a to nemluvím o rukách :D Nejčastěji se používá kurkuma sušená, rozdrcená na prášek, případně je k sehnání i celá kurkuma, kterou si můžete doma sami nastrouhat.

Zkusili jste někdy pleťovou masku z kurkumy?

Kurkuma se díky své barvě používá i jako přírodní potravinářské barvivo nebo jako textilní barva či kosmetická barva. Protizánětlivé účinky kurkumy se dají využít také v kosmetice, proto se z ní dá vyrobit třeba pleťová maska proti akné, anebo protizánětlivý krém na oteklou a zanícenou pokožku, například při atopickém ekzému. Po chvíli působení je ale dobré přípravek s kurkumou z pokožky omýt a dále používat dle individuální snášenlivosti.

Pár typů na masku :)

Univerzální maska:

• 1 lžička kurkumového prášku

• 1 lžička medu

• 1 lžička mléka nebo jogurt

Maska na akné:

• 1 lžička kurkumového prášku

• 1 lžíce cizrnového prášku

• 1 lžíce citronové šťávy

• voda podle potřeby (dávku poznáte podle konzistence)

Maska na mastnou pleť:

• ½ lžičky kurkumového prášku

• 1 lžíce grahamové mouky

• voda podle potřeby (dávku poznáte podle konzistence)

Nebo hydratační krém?

• ½ lžičky kurkumového prášku

• 1 lžíce růžové vody

• 1 lžíce čerstvé smetany

A ženy by mohlo zajímat něco o chloupkách:

Jak víme, chloupky máme všichni a všude, plní totiž svou ochrannou funkci. Některé ženy mají chloupků více a tmavovlásky mají chloupky navíc tmavé. Některým ženám to nevadí a je moc dobře, že jsou se sebou spokojeny. Jenže co ty, které to trápí? Holení ani depilace není pro jemnou pleť tím nejlepším řešením. Všechny ženy mají chloupky i na tváři, proč se jich tedy zbavovat tím, že budeme pokožku dráždit? Kurkuma nám pomůže je  zesvětlit a oslabit. Sice to není hned, ale časem bude výsledek stát za to. Chloupky se postupně oslabí, budou slabší a bude jim déle trvat, než opět vyrostou. No a jednoho dne se dočkáte toho, že nevyleze ani jeden.

Jak na tento zázrak?

Smíchejte tři lžičky kurkumy s jednou lžičkou mléka. Vytvořte tuhou pastu. Pastou potřete důkladně oblast s chloupky po směru jejich růstu, které nechcete. Nechte působit 20 minut, dokud pasta neztuhne. Poté jemnými krouživými pohyby za pomoci suchého hadříku odstraňte.

No jo, ale namítnete, že kurkuma pěkně barví. Takže se klidně může stát, že i přes mytí pokožky vodou, zlatavý nádech neztratíte. Ostatně, indické dívky si s ní svou pleť tónovaly :) Nebojte, nezůstanou každému na pleti stopy po kurkumě, proto doporučuji si aplikovat  kurkumové masky večer, do rána by měl zlatavý odstín zmizet, ale i na masky může být někdo alergický. Nezapomínejte tedy na to, si vyzkoušet reakci kurkumy například na ruce, než ji aplikujte na tvář. No a když zbydou nějaké flíčky, tak je zkuste odstranit buď tonerem či peelingem, který si můžete vyrobit třeba z trochy cukru a vody, postižená místa jemně masírujte. Takže víme, že maska z kurkumy je velmi účinná,ale buďte při manipulaci s ní opatrný na vše kolem vás :) 

No a teď ještě něco na vnitřní použití :)

Kromě běžného používání kurkumy drcené, je používaná kurkuma čerstvá, která je velmi podobná zázvoru a můžete z ní připravit takzvané zlaté mléko, kurkumový med, odvar z kurkumy nebo zlatou pastu. Díky barvě a všestranným léčebným účinkům se kurkumě přezdívá zlatý zázrak.

Jak na zlaté mléko?

 Odvar z kurkumy uděláme buď tedy s vodou nebo přímo s mlékem. Mléko můžete použít kravské či rostlinné. Připravuje se tak, že rozmícháte kurkumový prášek v horkém mléce nebo jej přelijete vroucí vodou a poté do nápoje přidáte mléko či smetanu. Nechte jej chvíli odstát. Můžete osladit medem anebo okořenit pepřem, kardamomem či skořicí. Nápoj se pije horký a bez pepře ho mají rády i děti.

Mléko by mělo být plnotučné nebo můžete použít i tučnější smetanu či jestli máte oblíbený ořechový olej, například mandlový nebo olej z vlašských ořechů. Kurkumin se lépe uvolňuje, když se naváže na nějaký tuk. Takže nápoj s kurkumou a olejem je ještě zdravější. K přípravě můžete použít i kokosové nebo mandlové mléko ty jsou dostatečně tučná.

No a jaké má účinky?

  • regeneruje, detoxikuje, ničí bacily a viry
  • je dobré na vypocení, při nachlazení, kašli, jakékoli nemoci a oslabení organismu
  • pomáhá při trávicích potížích, při problémech se žlučníkem, žaludkem a játry
  • celkově uklidňuje, je dobré na nervy a podporuje dobrý spáne

Máte radši čaj?

Ten se dá zakoupit již hotový. Většinou obsahuje směs kurkumy a dalšího koření, například zázvoru, pepře, kardamomu, skořicefenyklulékořice nebo vanilky či hřebíčku. Tento čaj stačí přelít vroucí vodou a nechat odstát.

Co takhle pasta ( nemusí být na zuby) 

Zlatá pasta je směs kurkumy, vody, oleje a pepře. Postup výroby – smíchejte kurkumu s vodou a s dalším kořením. Olej je pro uvolnění kurkuminu,jak jsme si už řekli. Zlatá pasta více hustá jelikož neobsahuje mléko. Užívá se vnitřně a dá se skladovat v lednici. Stačí jedna lžička denně, nepřipravujte pastu příliš silnou. Doporučujese  také domácím mazlíčkům - pro zdraví.

A ještě přidám kurkumový med :)

Kurkumový med je taky velmi zajímavý. Stačí smíchat kurkumu s medem a trochou rostlinného nebo ořechového oleje. Opět se užívá po lžičkách jako lék.

Věřím, že bych mohla psát o kurkumě jesště další zajímavosti, tak když by jste měli nějaké otázky, určitě písněte.

Přeji nám všem pevné zdraví :)







Nový Rok - Rosh Hashanah
...
Hřejivý poklad
...
Zanechat komentář
Poznámka: HTML není přeloženo!