Kolik toho víme o zázvoru takovém?

Vždy jsem si ráda dělala čaj ze zázvoru v době kdy mi byla zima, taky mám na takové časy krásné vzpomínky, ale nikdy jsem moc neřešila to, jaké účinky zázvor opravdu má.

Tak, základní jsem znala a to mi stačilo. Ale jsem ráda, že jsem se podívala blíže a vím, ne jen, jak roste, kde se nejvíce pěstuje, ale i to, jak se dá v běžném životě dobře využít. Dala jsem několik informací dohromady a věřím, že se mohou hodit i vám. :)


Základní informace o zázvoru jsou takové:

Zázvor obecný (Zingiber officinale) je půldruhého metru vysoká rostlina se žlutými květy, (zajímalo mě, jak vlastně vypadá zázvor nad půdou), která se pěstuje pro dužnaté, hlízovité ztloustlé oddenky, které bývají až 10cm dlouhé. Oddenky mají příjemnou a intenzivní pikantní chuť s nádechem exotiky. Věděli jste, že typickou chuť zázvoru způsobují různé esenciální oleje a celkem 640 různých chemických látek? Zázvor je původem z Asie, ale pěstuje se i v jihovýchodní Asii, západní Africe a karibské oblasti, jenže největšími vývozci jsou Indie, Čína a Indonésie.

Zázvor v různých formách dodává jídlu aroma a současně pozitivně ovlivňuje naše zažívání a pomáhá odbourávat tuk. Aktivuje srdečně-cévní systém, pomáhá při žaludečních a zažívacích potížích, snižuje hladinu cholesterolu. Pálivá chuť zázvoru zahřívá tělo a je antibakteriální. Celkově působí proti nevolnostem, plynatosti a nadýmání. Rozpouští i hleny, má protizánětlivé účinky a má pozitivní vliv na krevní oběh. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a v játrech a zvyšuje produkci žluče. S úspěchem se používá při kinetózách (cestovní nevolnosti) a těhotenských nevolnostech (jen v malém množství). Věděli jste, že si při chřipce a nachlazení můžete udělat zázvorovou koupel, napařovat se nebo si udělat známý čaj? Pozor na silici, která mírně dráždí, ale dezinfikuje a prokrvuje pokožku. Pomáhá při bolestech hlavy a stavech napětí.

Na univerzitě v New Yorku testovali 614 lidí s různými typy rakoviny prodělávající chemoterapii a jsou léčeni zároveň standardními léky proti nevolnosti. Část z nich dávali placebo a část dostávala mletý zázvor v kapslích. Všechny dávky zázvoru se ukázaly vysoce efektivní, ale nejmenší užívané množství - 0,5 gramu - se ukázalo jako nejúčinnější.

 

V jaké podobě ho lze používat:

Užívá se část rozvětveného, dužnatý oddenku. Může být buď čerstvý-jemně nastrouhaný nebo sušený, také ho nakládají, kandují (pro ty, kdo mají rádi sladké), připravují se z něj oleje a esence. Je možné ho konzumovat v mnoha různých podobách: zázvorový čaj, zázvorový drink, kandovaný zázvor, nakládaný zázvor jako příloha k sushi, nastrouhaný syrový nebo sušený a drcený zázvor jako koření např. v indické kuchyni.

Taky jsem nevěděla, že zázvor podporuje také tvorbu slin, což usnadňuje konzumaci potravin, ochucených zázvorem. Úplně nejčastěji se však používá jako koření na vařená jídla, ale i pečivo. Vytvořit z něj však můžete zázvorové pivo (kdo ví, jak chutná) a zázvorovou limonádu (tu máme moc rádi),

- oblíbený je také zázvorový čaj (snadno jej připravíte zalitím ½ lžičky mletého zázvoru 1/4 l vřelé vody). Zázvor vás překvapí příjemnou, kořeněnou chutí s nádechy citronu a květin.
Pro podporu trávení a krevní cirkulace pijte několikrát denně čaj připravený z 0,5-1 g suchých kořenů zázvoru ve 150 ml horké vody.

- Abyste zmírnili nevolnost (prevence a léčba kinetóz – cestovní nevolnosti) užívejte 1 gram suchého zázvorového prášku 30 minut až 4 hodiny před cestou. Zázvor bývá dobře snášen. Jen dbejte na to, aby jste se ho nepředávkovali :D Doporučují maximální dávku do 5 gramů denně, jinak nastává větší riziko spojené s žaludeční nevolností, pálením žáhy, průjmem a srdečními poruchami. A užíváte-li léky proti překyselení žaludku (antacida), léky na snížení krvácení, léky na srdce a jste-li diabetik, Tak se prosím poraďte o užívání zázvoru s vašim lékařem.

- Zelený čaj se zázvorem na hubnutí: Půl čajové lžičky nastrouhaného, jemně nasekaného nebo na plátky nakrájeného čerstvého zázvoru a lžičku zeleného čaje zalijte čtvrt litrem vroucí vody, nechte 5 minut louhovat a přeceďte. Ochutit můžete opět medem a citronovou šťávou, získáte pomocníka při odbourávání nežádoucích tukových polštářků. Dávkování zázvoru si upravte podle vlastní chuti, nikdy by po něm neměla nepříjemně pálit ústa.

Zkoušeli jste domácí zázvorový sirup?

·         1/2 vody

·         1kg cukru ( jaký zvolíte je na vás)

·         na tuto dávku bude stačit 50-100g čerstvého zázvoru

Snažte se zachovat základní poměr vody a cukru 1:2, aby cukr sirup dostatečně konzervoval. Čerstvý zázvor nakrájejte na tenké plátky, přidejte vodu a cukr a za stálého míchání vařte asi 15 minut. Poté stáhněte z plotny, nechte ještě asi čtvrt hodiny vylouhovat, poté sirup sceďte a naplňte do lahví. Pár kousků vyvařeného zázvoru můžete nechat i v láhvi u sirupu nebo usušit, dá se cucat podobně jako kandovaný, či ho lze přidávat do salátů.

Hřejivou chuť zázvorového sirupu oceníte pokaždé, když si ho přidáte do čaje v jakémkoliv počasí :)

Věřím, že bude chutnat i vašim dětem.

 

A kde se využívá dále?

V kosmetice je zázvor nejčastěji součástí pleťových produktů, které mají tonizující, antiseptický a protizánětlivý účinek. Kromě toho je široce používán v kosmetických přípravcích působících proti stárnutí. Tato přírodní složka poskytuje dlouhodobý anti-age účinek. Účinně zmírňuje únavu, zesvětluje pokožku a odstraňuje toxiny. Díky jedinečné složce (gingerolu) naplňuje kožní buňky energií. Kdo by toho nechtěl tedy využít, že? Proto většina známých kosmetických společností nabízí ve svých produktových řadách přípravky obsahující i právě zázvor.

Úžasné složení zázvoru

Není pochyb o výhodách pro zachování krásy, protože se skládá z celé řady složek, které prodlužují mládí a zdraví:

·     - Esenciální oleje v obrovském množství. Jsou odpovědné za normalizaci vodní bilance, zlepšení turgoru a mikrocirkulace a hluboké hydrataci.

·     - Aminokyseliny: například leisin, fenylanin, tryptofan. To jsou, jak víte, cihly, které tvoří bílkoviny našeho těla.

·     - Minerály (železo, vápník, hořčík a další). Regulují úroveň vlhkosti v buňkách, zpomalují rychlost stárnutí.

·     - Vitaminy: C, A, PP, B1 - nepostradatelný při udržování krásy.

 

·       Zázvor spolupracuje dobře s oleji, proto existuje velké množství receptů na masky na vlasy. Také reaguje zcela normálně na zvýšené teploty, proto masky můžete zahřívat ve vodní lázni s kosmetickými oleji, medem či kefírem.

·     Je lepší, když si vlasy před nanesením produktu na pokožku hlavy nebudete mýt. Vzhledem k dráždivým vlastnostem zázvoru, tím snížíte možnou štiplavou reakci.

·      Zázvor ve složení s mastnou olejovou složkou hraje pozitivní roli jak pro mastné vlasy, vlasy s lupy, či posiluje slabé vlasy nebo ty které vypadávají.

 

Jako kadeřnici mě zaujalo pár receptů, tak vám je sem napíšu :)


1.   Zázvor + jojoba = pro růst vlasů

Smícháme 2 polévkové lžíce šťávy z nastrouhaného kořene zázvoru se 4 polévkovými lžícemi teplého kosmetického jojobového oleje

2.   Zázvor + převařená voda  = vlasy s lupy

Vylisujte šťávu (1 šálek) z nastrouhaného kořene zázvoru, nařeďte jej s 1 litrem teplé převařené vody, umyjte vlasy šamponem a kondicionérem a nakonec opláchněte roztokem ze zázvoru a vody.

A jaké výhody nastanou, když zázvor použijeme na naši pleť?

·      Protizánětlivý a antiseptický účinek, potlačení mikrobiální flóry;

·      Antioxidační vlastnosti, boj proti volným radikálům, detoxikace;

·      Ochrana před agresivními účinky vnější faktory a klimatické podmínky;

·      Obnova a regenerace tkání aktivace intracelulárních metabolických procesů;

·      Zlepšení krevního oběhu a zabránění hladovění kyslíkem;

·      Zvedací účinek zvýšení pružnosti, obnovení kontur obličeje (včetně, pomáhá bojovat s dvojitou bradou);

·      Vyhlazování časných vrásek, stimulace produkce kolagenu;

·      Korekce mazových žláz, matování, zúžení pórů;

·      Vyrovnávání tónů snížení jasnosti pigmentových skvrn a pih, zlepšení pleti.

 

 

Takže lze říci, že zázvor nám nedá věčné mládí, ale důkladně nám ho pomůže prodloužit. Není přeci nutné čekat na první známky stárnutí, jak víme: "prevence je lepší než léčba" S pravidelným používáním, máme šanci čas trochu podvést. Krom toho, nudná, "ospalá" kůže získá tón a energii, a problematická? - bude výrazně vyčištěna.

No jo, ale co tedy zkombinovat a jak to použít? Je toho spousta, ale vybrala jsem takové základní a pro mě zajímavé složení...

Pro dlouhodobou (nebo spíše staletou) historii používání rostliny bylo vyvinuto obrovské množství receptů. Již dávno bylo zjištěno, že se zázvorem dokonale harmonizují různé druhy čajů, avokáda, dýně, řasy, sezamu, kakaa, meruněk, ovesných vloček a skořice. 

Takže třeba tyto jednoduché varianty:

·     Pro hydrataci a výživu: strouhaný čerstvý kořen, med a zakysanou smetanu ve stejném poměru (s vysokou mastností je lepší dávat přednost kefíru), několik kapek vitamínu E. Krk a dekolt vám také poděkují kvetoucím pohledem, pokud na ně aplikujete směs.

·     Tónování a vytahování: zázvorový prášek, aloe, bílý jíl a vaječný bílek.

·     Pro omlazení: přidejte olivový olej do kaše. Skvělý efekt s minimálním úsilím!

·     Proti uschnutí: Nalijte šťávu z granátového jablka do mletého koření a míchejte do hladká


Druhá možnost: Rozdrcení v mixéru s mátou, špenátem a banánem. Vznikne, super koktejlový vitamín, který aktivně vyhlazuje vrásky a vrací pružnost.


Pro mastící se pleť: smíchejte s kaolinem 1:1, nalijte vývar farmaceutického heřmánku a zeleného čaje. Bělí, odstraňuje lesk, léčí akné. Přidejte eucalyptus a tea tree olejíčky (2-3.kapky)

Pr
Pro suchou pleť: smíchejte kurkumu a vodu (aby vznikla pastovitá hmota). Suché pupínky, odstranění zánětu.


Pokuď máte, tak je dobré zkombinovat se třemi oleji - grapefruitovým, růžovým a mandlovým (2-3 kapky).


Pro lesk a svěžest: vytvrzovací koření s avokádovou buničinou a šťávou z citrusů.


Je  Je toho opravdu zase spousta a článek by mohl pokračovat dál, ale tady to ukončím a když by jste měli zájem o radu, tak určitě pište.







Zázračná kurkuma
...
Vlasová pokožka
...
Zanechat komentář
Poznámka: HTML není přeloženo!